Niedawno oddano do użytku nowy fragment drogi krajowej nr 53, z którego korzysta wielu mieszkańców Szczytna i powiatu dojeżdżających do Olsztyna.

Do Olsztyna nową drogą Mowa o prawie pięciu kilometrach asfaltu spiętych z południową obwodnicą stolicy województwa. Gdy kawałek za przejazdem kolejowym w Klewkach skręcimy z lewo, poczujemy oddech nowoczesności, który trochę trudno poczuć u nas. Zamiast krętą drogą przez Szczęsne, z dziurami nad olsztyńską Skandą, przejedziemy samochodem pod estakadą (fot. 1), a jeśli zechcemy, skręcimy przed terenem zabudowanym na drogę do Ostródy. Nowy odcinek DK 53 jest o około 400 m dłuższy od starego (wciąż przejezdnego, chociażby dla autobusów rejsowych), droga jest wygodniejsza, ale czy szybsza? Choć ominięto Szczęsne, między rondem w Klewkach i rondem w Olsztynie, które otwarto już parę miesięcy temu (fot. 2), mamy na dość krótkim odcinku aż pięć rond. Są to skrzyżowania, powiedzmy, perspektywiczne, ponieważ obecnie prowadzą tylko w dwóch kierunkach, a rozgałęzienia zostaną dopiero dobudowane. Wygląda więc na to, że 2-3 minut na ominięciu starego odcinka z ograniczeniami prędkości raczej nie zaoszczędzimy.

MATEMATYKA WG DROGOWCÓW

Na temat pomyłek drogowców związanych z błędnym podawaniem odległości na tablicach, nagłego cofania się bądź przybliżania jakiegoś miasta czy jakiejś wioski napisano już pewnie prace magisterskie i obroniono doktoraty. My też wrzucimy kamyczek do tego ogródka.
O tablicy stojącej przy wyjeździe z Wielbarka (kierunek Szczytno) chcieliśmy napisać już wielokrotnie, ale tak jakoś wyszło, że nie napisaliśmy. Od paru dobrych lat przy drodze krajowej nr 57 umieszczony jest znak informujący, że do Szczytna pozostało 19 km (informacja z gatunku prawdziwych), do Bartoszyc zaś – 101 km (fot. 3). Może nie każdy z nas do Bartoszyc jeździ i potrafi z dokładnością paru kilometrów podać, jaka odległość dzieli Wielbark z tym miastem, ale przecież łatwo to sprawdzić. Wskazówką podaną przez samych drogowców jest chociażby tablica stojąca przy wyjeździe ze Szczytna (fot. 4). Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem z 2003 r., na tablicy powinna widnieć odległość od danego miejsca do centrum miejscowości, której nazwę podano na tablicy. Dodajmy zatem do owych 88 km (bo mniej więcej tyle jest naprawdę) powiedzmy 2 km do centrum Szczytna, 19 km do obrzeży Wielbarka i wyjdzie nam niewątpliwie sporo więcej niż podane 101 km. Tu i ówdzie nanoszone są na tablice z błędami poprawki, ale fałszywa informacja z Wielbarka wciąż ma się dobrze.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.